LIVE UPDATES
Editorial

Zelenskyy kërkon 'ndihmë' nga OKB për "Planin e Paqes"! Aleatët në dyshim, lufta po i lodh, por frikë edhe nga Putin

Zelenskyy foli për këtë, joformalisht, para së gjithash me liderët e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës, gjegjësisht tre vendeve perëndimore që janë pjesë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, së bashku me Rusinë dhe Kinën.

30 Janar 2023, 15:22 Nga Giuseppe Sarcina
Zelenskyy kërkon 'ndihmë' nga OKB për "Planin e
Volodymyr Zelenskyy

KIEV- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u kërkon aleatëve që të thërrasin asamblenë. Asambleja pritet të votojë për propozimin e paqes prej 10 pikash të liderit, por midis 193 vendeve anëtare ka një lodhje në rritje nga konflikti.

Në axhendën e Zelenskyy-t nuk është vetëm Sanremo. Presidenti i Ukrainës po shikon tashmë përvjetorin e parë të agresionit rus, 24 shkurt 2023. Ditët e fundit, ai u ka propozuar aleatëve perëndimorë që të promovojnë, për atë ditë, mbledhjen e jashtëzakonshme të Asamblesë së OKB-së. Përfaqësuesit e 193 vendeve do të thirreshin për të votuar mbi propozimin e paqes prej 10 pikash të përpunuar nga udhëheqësi ukrainas. Shpallja e takimit, natyrisht, nuk do të kishte asnjë efekt juridik dhe as nuk do t'i impononte asnjë detyrim Rusisë.

Por do të kishte një rezonancë të madhe, dukshmëri globale dhe një rëndësi të fortë politike.

Zelenskyy foli për këtë, joformalisht, para së gjithash me liderët e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës, gjegjësisht tre vendeve perëndimore që janë pjesë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, së bashku me Rusinë dhe Kinën. Pas kësaj, rrethi i diskutimeve u zgjerua duke përfshirë edhe shtete të tjera evropiane, Turqinë dhe natyrisht Sekretarin e Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres. Vitin e fundit, fuqia e vetos së Rusisë, e mbështetur nga Kina, ka penguar çdo iniciativë të organit ekzekutiv të organizatës. Kjo është arsyeja pse blloku i madh i kombeve që mbështesin Zelenskyy-n është rikthyer në Asamblenë e Përgjithshme.

Ideja e ukrainasve është frymëzuar nga dy precedentë të rëndësishëm. Më 5 mars 2022, seanca plenare vendosi për një mocion që dënonte sulmin e Putinit. Për "Po" ishin 141; 5 ishin kundër (vetë Rusia dhe më pas Bjellorusia, Koreja e Veriut, Eritrea dhe Siria); 34 abstenime, ndër të cilat u dalluan Kina dhe India, si dhe Afrika e Jugut, Arabia Saudite, Egjipti, Algjeria, Bolivia, Vietnami. Më 14 nëntor, megjithatë, u prezantua një rezolutë më e rreptë: të gjithë anëtarët e OKB-së u ftuan të krijonin një "regjistër ndërkombëtar" në të cilin të regjistronin dëmet e luftës të shkaktuara nga pushtimi rus. Këtë herë, megjithatë, konsensusi ishte më i kufizuar. 94 përfaqësues u shprehën pro, përballë 14 kundër (përfshirë Kinën). Pati 73 abstenime (përfshirë Indinë).

Dhe janë pikërisht këto shifra që nxisin hutimet e amerikanëve, britanikëve dhe vendeve të BE-së. Përshtypja e përbashkët në Uashington, si dhe në Londër dhe Bruksel, është se zona e lodhjes dhe e intolerancës në lidhje me konfliktin e nisur një vit më parë po zgjerohet në mbarë botën. Kjo nuk do të thotë se ka rrëshqitje në kampin rus. Sipas Pentagonit, në muajt e ardhshëm Moska nuk do të jetë në gjendje të llogarisë mbështetjen e qartë të askujt, veçanërisht për furnizimin me armë, përveç Iranit dhe Koresë së Veriut. Në të njëjtën kohë, megjithatë, kampi anti-Putin i udhëhequr nga SHBA nuk duket i aftë të tërheqë partnerë të tjerë të rinj. Definitivisht as Kina, as India, por as rajoni i Azisë Juglindore, e as zona të mëdha të Afrikës dhe Amerikës së Jugut.

Duke peshuar paqëndrueshmërinë që dëmton tregun e energjisë, furnizimin me mallra ushqimore, furnizimin me lëndë të parë. Dhe, në përgjithësi, ndjenja e sigurisë dhe e pasigurisë po rritet në komunitetin ndërkombëtar. Është një gjendje shpirtërore që nuk ka dalje, sepse nuk ka perspektivë për negociata në horizont.

Si përfundim, këshilltarët e Shtëpisë së Bardhë pyesin veten: a jemi të sigurt që thirrja e Asamblesë së Përgjithshme nuk rezulton të jetë një veprim kundërproduktiv?

Shumë vende që në mars 2022 dhe më pas, tashmë në një masë më të vogël në nëntor të të njëjtit vit, kishin stigmatizuar sulmin rus, tani mund të shprehin zhgënjimin e tyre duke hedhur poshtë ose në çdo rast duke mos mbështetur "planin e paqes" të paraqitur nga Kievi.

Rreziku, pra, është t'i japësh Putinit një dhuratë politike. Ukrainasit dhe aleatët po shqyrtojnë gjithashtu thelbin e projektit me 10 pika të Zelenskyy-t. Diplomatët amerikanë dhe evropianë e kanë ndarë dokumentin në dy pjesë. Disa gjëra mund të përpiqeni t'i bëni menjëherë, edhe kur lufta po vazhdon. Aleatët po punojnë për të mbrojtur rrjetet e energjisë elektrike dhe telekomunikacionit. Presidenti francez Emmanuel Macron nuk i ka ndalur kurrë negociatat me rusët për të garantuar sigurinë e termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia. Për më tepër, mund të bëhet një përpjekje për t'i dhënë vazhdimësi lirimit dhe shkëmbimit të të burgosurve. Por gjithçka tjetër mund të trajtohet vetëm kur të përfundojë beteja. Këto janë aspektet vendimtare: tërheqja e trupave ruse; planifikimi hapësinor, veçanërisht i Krimesë; krijimi i një gjykate për të gjykuar krimet e luftës./Corriere.it

volodymyr zelenskyy lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll
Editorial 26 Janar 2023, 17:07 Meri Lika

Yuri, Yuri, si më dëgjon? Marrje!

Meri Lika Tani që po shkruaj, jam e ulur në një lëndinë të gjelbërur, sepse që prej vitit 2021, sipas këshill...

Editorial 25 Janar 2023, 10:13 Meri Lika

Të përmbytesh nga shiu i korrupsionit

Meri Lika Përfshirja e kryeministrit tonë në skandalin e fundit me ish zyrtarin e FBI-së, nxorri të vërtetën lakuriqe, s...

Editorial 16 Janar 2023, 10:31 Meri Lika

Unë nuk e kam frikë Big Brother-in

Meri Lika Unë nuk e kam frikë Big Brother-in, spektaklin që shumë prej nesh thonë se nuk duhet ta shohim, se nuk po edukon, se jep...

Editorial 11 Janar 2023, 10:30 Meri Lika

Vulaxhi të humbtë vula!

Morali dhe politika janë dy terma, të cilët në politikën e kohëve moderne e kanë të pamundur të ecin së bash...

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it