LIVE UPDATES
Sport

Manchester United ‘kampion’, thyen rekordin e pagave në Premier League…

“Djajtë e kuq” kanë shpenzimet më të larta të pagave në Premier League për sezonin 21/22, duke tejkaluar edhe shifrën rekord të mbajtur nga Manchester City.

22 Shtator 2022, 18:43 Nga DOSJA
Manchester United ‘kampion’, thyen rekordin e pagave në Premier

ANGLI - Manchester United ka thyer një rekord në Premier League: Ka kaluar faturën më të lartë të pagave, e cila mbahej nga rivali i tyre më i afërt, Manchester City. Gjatë mëngjesit të së enjtes është bërë e mundur të mësohet, sipas të dhënave të publikuara nga klubi, se 'djajtë e kuq' kanë një shpenzim pagash në sezon prej 384.2 milionë sterlinash, ose 440.5 milionë euro. Kjo shifër do të ishte 29.6 milionë paundë (34.1 milion €) mbi rekordin e Cityt, i cili ishte shpenzuar 354.6 milionë (406.4 milion €). 

Një nga arsyet e rritjes së shpenzimeve ishte për shkak të pagës së madhe të Cristiano  Ronaldos. Ylli portugez mbërriti në United në sezonin 21/22 dhe që atëherë ai është futbollisti më i paguar në Premier League, me një pagë prej 480.000 paund në javë (550.2 milion €), me pothuajse 100.000 £ (114,6 milion €) më pak se Kevin De Bruyne  (Manchester City), që renditet i dyti.

Por gjatë sezonit 21/22 jo vetëm CR7 mbërriti në ‘Old Trafford’. Klubit anglez iu bashkuan edhe dy futbollistë të tjerë me vlera të rëndësishme: Jadon Sancho, nga Borussia Dortmund dhe Raphaël Varane, nga Real Madrid. Nëse ylli portugez i Juventusit kushtoi 15 milionë euro, për anësorin anglez United pagoi 85 milionë dhe ish-madrilènin 40 milionë. Për më tepër, sipas ‘Daily Mail’, besohet se të dy fitojnë rreth 350 mijë paund në javë (401.2 milionë euro), një pagë që kalohet vetëm nga CR7 dhe David de Gea te “Djajtë e Kuq”.

Kjo i shtohet humbjes ekonomike prej 2 milionë paund në javë gjatë fushatës 21/22 (2.3 milionë euro), të shkaktuara nga Covid-19, e cila shtoi një humbje globale prej 115.5  milionë paund (132.5 milion €). Të gjitha këto kanë bërë që borxhi neto i United të rritet në 514.9 milionë paund (590.2 milionë euro), 95.4 milionë paund më shumë (109.3 milionë euro) sesa në sezonin 20/21. 

B.T (Dosja.al)

 

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE