LIVE UPDATES

rritet cmimi i naftes

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Dita e shtatë e luftës në Ukrainë/ Rritet çmimi i naftës, çfarë ka ndodhur në orët e fundit - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Dita e shtatë e luftës në Ukrainë/ Rritet çmimi i naftës, çfarë ka ndodhur në orët e fundit

2 Mars 2022, 09:06 Nga DOSJA
Dita e shtatë e luftës në Ukrainë/ Rritet çmimi i

UKRAINË – Ukraina ka hyrë në ditën e shtatë të luftës kundër Rusisë. Sot, forcat ruse thanë se kanë marrë nën kontroll qytetin e Khersonit, ndërsa 2 persona kanë vdekur dhe 16 të tjerë janë plagosur nga sulmi në Zhitomir: Këto janë zhvillimet e fundit të paraditës së sotme:

Ora 07:07 – Bursa e Moskës e mbyllur për tri ditë me radhë Bursa e Moskës nuk do të punojë as ditën e tretë. Njoftimi u dha nga Banka Qendrore e Moskës. Për qytetarët rusë do të ofrohen disa shërbime të kufizuara për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Rubla ruse vazhdon të shënojë rënie për shkak të sanksioneve të rënda ekonomike që Perëndimi ka vendosur ndaj Rusisë.

Ora 07:16 – Organizata e Kombeve të Bashkuara bëri me dije se numri i civilëve ukrainas të vrarë që prej nisjes së luftës me Rusinë është 136 persona. Mes viktimave rezultojnë dhe 13 fëmijë. Numri i të plagosurve përllogaritet në 400 veta. Por, zëdhënësja e OKB Liz Throssell mendon se bilanci është më i lartë. Ukraina pretendon me shifrat e saj se kanë vdekur 352 qytetarë, ndërsa 1600 të tjerë janë plagosur.
OKB: Të paktën 136 viktima civile në Ukrainë, përfshirë 13 fëmijë.

Ora 07:33 – çmimi i naftës rritet ende. Sot, vlera e një fuçie të naftës “Brent” ka arritur në 110 dollarë për fuçi. Në SHBA, çmimi i naftës përllogaritet në 109 dollarë për fuçi. Kostoja e naftës është rritur për shkak se Agjencia Ndërkombëtare për Energji pranoi për të hedhur në treg 60 milionë fuçi naftë nga rezervat emergjente.

Ora 07:42 – Banka ruse “Sberbank” do të tërhiqet nga tregu europian. Sanksionet ekonomike të Perëndimit ndaj bankave ruse detyruan bankën në fjalë të largohet nga tregu ekonomik i Europës. “Sberbank” theksoi se nuk ofron dot likuidiet për degët e saj në Europë.

Ora 07:55 – 2 viktima dhe 16 të plagosur është bilanci i sulmit rus në qytetin ukrainas Zhitomir. Nga kjo goditje janë dëmtuar disa shtëpi. Sipas palës ukrainase, bilanci mund të jetë më i madh. Zyrtari i qeverisë ukrainase Anton Gerashchenko bëri me dije se në Zhitomir kanë vdekur 4 persona, mes tyre dhe 1 fëmijë.

Ora 08:02 – Nga sulmet e fundit në Kharkiv kanë ndërruar jetë 21 persona si dhe janë plagosur 112 të tjerë.

Ora 08:14 – Kompania e fluturimeve “WizzAir” do të ofrojë 100 mijë vende për refugjatët ukrainas që duan të mos shkojnë larg atdheut. Kjo ndihmë vlen për fluturimet në Poloni, Sllovaki, Hungari dhe Rumani dhe kanë vlerë për muajin mars.

Ora 08:24 – SHBA vendosi të mbyllë plotësisht hapësirën e saj ajrore për avionët rusë.

Ora 08:28 – Rusia pretendon se ka marrë nën kontroll qytetin e Khersonit. Ky është qyteti i dytë më i madh që forcat ruse marrin nën kontroll. Pamjet e CNN treguan se autokolona ruse është vendosur në sheshin qendror të Khersonit. Ministria e Mbrojtjes së Rusisë shtoi se ka marrë nën kontroll stacionin e trenit dhe portin e Khersonit.

Ora 09:03 – Presidenti ukrainas Volodimir Zelenskyy pranoi sot se ushtria ukrainase ka vrarë 6 mijë ushtarë rusë.

Ora 09:25 -Kryetari i bashkisë së Khersonit këmbëngul se forcat ruse kanë rrethuar qytetin, por ende nuk kanë marrë nën kontroll qytetin.

LAJMI KRYESOR: LUFTA/ SHBA mbyll hapësirën ajrore me Rusinë, viktima në Kharkiv, sot takohen delegacionet

(d.v/dosja.al)

 

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra