LIVE UPDATES

zgjedhjet lokale 2023

Editorial 18 Maj 2023, 10:06 Meri Lika

Një lider i ri?

Meri Lika Personalisht nuk i kam menduar asnjëherë asnjërën prej tyre sepse unë kam një tjetër mendim në lidhje me ...

Insights 24 Prill 2023, 11:48 Klodian Tomorri

Rrethimi i dytë i Shkodrës

Edi Rama, Elisa Spiropali dhe Benet Beci Rrethimi i parë i Shkodrës moderne ndodhi në fillim të shekullit të kaluar. Në 8 tet...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

VD-Zgjedhjet lokale 2023,Rama “kapet” me kryebashkiakët: Jam i pakënaqur, me çfarë merreni? - Politike
LIVE UPDATES
Politike

VD-Zgjedhjet lokale 2023,Rama “kapet” me kryebashkiakët: Jam i pakënaqur, me çfarë merreni?

7 Maj 2022, 08:32 Nga DOSJA
VD-Zgjedhjet lokale 2023,Rama “kapet” me kryebashkiakët: Jam i

TIRANË- Kryeministri Edi Rama nuk është kursyer fare për disa kryebashkiakë socialiste, edhe pse nuk i ka përmendur me emra. Në fjalën e tij, në Asamblenë Kombëtare të Partisë Socialiste, Rama u shpreh se disa prej tyre nuk u përgjigjen as kërkesave bazë. Ndërsa shtoi shumica e kanë fituar garën pa kundërshtarë dhe janë në atë pozicion për inerci, duke mos i shërbyer detyrës.


“Do kenë vëmendjen tonë gjatë pjesës së dytë të vitit dhe pjesës së parë të vitit që vjen. Na mungon një profil i ri politik. Do i japim partisë fuqinë që të përballojë me sukses këto zgjedhje. POr në fund të ditës, zgjedhjet vendore janë një bilanc që komunitetet do bëjnë për qeverisjen vendore dhe në këtë aspekt nuk jam optimist për një pjesë jo të vogël të bashkive tona. Disa kryetarë që u zgjodhën në një ndeshje pa kundërshtarë kanë vazhduar për inerci a thua se papastërtia nuk ekziston. Po marr këtë sepse është “A”. Është për të ardhur keq, se një pjesë janë krah për krah me ne. Është fatkeqësi e madhe. Siç është fatkeqësi që insistimit për të ngritur këshilla rinorë i janë përgjigjur vetëm 44 bashki. Kërkesës ligjore të ministres, për të ngritur këshillat rinore vendore, deri tani i janë përgjigjur vetëm 44 bashki dhe afati ka kaluar. E dinë vetë ata kush janë. Me ça merreni? Ça do i thoni të rinjve dhe të rejave kur të vijnë zgjedhjet? Një pjesë e Kryetarët e bashkive nuk janë fare të angazhuar në këtë proces. Nuk dua t’i marrë me emër, por ata e dinë vetë. Po ça do t’i thoni të rinjve dhe të reja kur të vijnë zgjedhjet. Si do t’i dilni përpara? Ashtu si kundër është për të vënë duart në kokë që problemi kryesor i platformës së bashkëqeverisjes janë bashkitë. Nuk e konsiderojnë ata kryetar bashkie që janë bërë problem kronik se çfarë mundësie është të kesh instrumentin e bashkëqeverisjes dhe mos ta përdorësh, të dëgjosh hallet e njerëzve,”-tha Rama.

FJALA E PLOTË E RAMËS:

Partia sigurisht është garanci edhe për këto zgjedhje dhe të gjitha këto përmirësime që ne do të bëjmë patjetër që partisë do i japin fuqinë e nevojshme për t’i përballuar me sukses këto zgjedhje, por në fund të ditës zgjedhjet vendore janë edhe një bilanc që komunitetet, që votuesit do të bëjnë për qeverisjen vendore dhe në këtë aspekt, unë nuk jam shumë optimist sot për këtë bilanc për një pjesë jo të vogël të bashkive tona. Mesa duket disa kryetarë bashkish, të cilët hyjnë në një palë zgjedhje pa garë dhe u zgjodhën kryetar bashkish në një zgjedhje pa kundërshtarë kanë vazhduar për inerci të qëndrojnë në krye të bashkive a thua se kundërshtarët e komunitetit nuk ekzistojnë, a thua se papastërtia nuk ekziston.

Po marr papastërtinë që është A-ja dhe që është një sfidë e madhe e këtij mandati dhe për të cilën sfidë ne po luftojmë ditë për ditë, përditë, përditë dhe është vërtet për të ardhur keq që ndërkohë një pjesë e konsiderueshme e kryetareve të bashkive janë krah për krah me ne, janë krah për krah me ministren e Turizmit dhe Mjedisit dhe me gjithë ekipin e ministrisë për të garantuar që Shqipëria të mbyllë këtë kapitull turpi të një vendi me plehra ku plehrat hidhen rrugëve dhe hidhen me vend e pavend nga njerëzit, një pjesë tjetër e kryetarëve të bashkive nuk janë fare të angazhuar në këtë proces dhe kjo është fatkeqësi e madhe, siç është fatkeqësi të shohësh që kërkesës ligjore dhe insistimit të Ministrisë së Shtetit për Fëmijët dhe Rininë për të ngritur këshillat rinor vendor, deri tani i janë përgjigjur vetëm 44 bashki dhe afati ka kaluar dhe ka stërkaluar.

Nuk dua t’i marr këtu me emër ata që s’janë përgjigjur, por ata e dinë vet, por pyetja që ju bëj është: Po me çfarë merreni ? Po si ka mundësi që nuk ju intereson krijimi i këshillave rinor vendorë? Po çfarë do t’i thoni të rinjve dhe te rejave kur të vijnë zgjedhjet? Si do t’ju dilni përpara? Ashtu sikundër është për të vënë duart në kohë që problemi kryesor dhe i vetmi sot për hir të se vërtetës i platformës së Bashkëqeverisjes janë bashkitë, ministritë, të cilat janë shumë më larg qytetarëve natyrshëm, në raport me bashkitë që janë institucionet me ligj dhe me zakon më pranë qytetarëve, ashtu sikundër dhe institucionet e varësisë së ministrive e kanë mësuar më në fund që ankesave të qytetarëve në platformën e Bashkëqeverisjes duhet t’i përgjigjesh në kohë. Bashkitë jo. Po si ka mundësi? Po si ka mundësi që nuk e konsiderojnë ata kryetarë bashkie që janë bërë problem kronik për bashkëqeverisjen se çfarë mundësie e jashtëzakonshme është të kesh këtë instrument digjital që të jep mundësinë në kohë reale të mësosh për hallet konkrete të njerëzve që i përkasin komunitetit që ti drejton dhe të kuptosh në kohë reale se cilat mekanizma të institucionit apo institucioneve nën drejtimin tënd nuk përgjigjen.

LAJMI KRYESOR: PS mbledh Asamblenë! Miratohet axhenda për zgjedhjet e 2023-it, ndryshohet statuti

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

politike politike asambleja e ps 7 maj 2022 edi rama asambleja e ps 7 maj 2022 edi rama

Sondazh

Poll

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore