LIVE UPDATES

elva margariti

Politike 25 Mars 2021, 14:30

TIRANË– Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, së fundmi ka folur në lidhje me shembjen e një pjese të Matarnitetit, temë e cila ka ngjallur shumë deb...

Politike 6 Janar 2021, 15:49

TIRANË- Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ka përcjellë një mesazh ngushëllimi për vdekjen e kantautorit  Kujtim Prodani, në moshën 57-vjeçare. N...

Aktualitet 7 Janar 2020, 06:26

Tiranë- Një postim në Facebook i ministres së Kulturës, Elva Margariti për 100-vjetorin e lindjes së aktorit të madh, Aleksandër Prosit, ka sjellë edhe një reag...

Insights 16 Nëntor 2019, 10:14

Një pyetje për Elvën

Nëse një fondacion grek ofrohet për menaxhimin e Gjirokastrës, do ta miratojë Ministria e Kulturës?” iu drejtua me një pyetje provokuese Auron Tare, ministres E...

Politike 1 Nëntor 2019, 09:18

Tiranë- Arkitekti Maks Velo ka replikuar me ministren e Kulturës Elva Margarit për ndërhyrjet që po bëhen në veprat arkitekturës në vend pa pyetur, arkitektët, ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Donacionet s’mund të mbulojnë 100% nevojën ekonomike”/Margariti: Procesi i rindërtimit nis në Mars, jemi brenda afat - Politike
LIVE UPDATES
Politike

“Donacionet s’mund të mbulojnë 100% nevojën ekonomike”/Margariti: Procesi i rindërtimit nis në Mars, jemi brenda afat

12 Shkurt 2020, 20:09 Nga DOSJA
“Donacionet s’mund të mbulojnë 100% nevojën

TIRANË– Ministrja e Kulturës, Elva Margariti foli në studion e lajmeve Fax Neës lidhur me dëmet që ka shkaktuar tërmeti i 26 Nëntorit dhe planin e qevrisë për nisjen e procesit të rindërtimit.

Sipas Margaritit, në fund të Shkurtit dhe në fillim të Marsit janë afatet për dorëzimin e planeve që janë hartuar gjatë inspektimeve në terren ndërsa pas shqyrtimit të tyre do të nisë menjëherë procesi i rindërtimit të banesave dhe zonave të dëmtuara.

Ministrja foli edhe për atë çfarë pret qeveria nga konferenca e donatorëve që do të mblidhet më datë 17 shkurt duke thënë se nuk është munduar që donacionet do të mund të mbulojnë 100% nevojën ekonomike, por edhe për të treguar punën e bërë deri tani.

Margariti ka treguar me detaje edhe si do të bëhet vlerësimi i banesave në raport me pronat që kanë pasur dhe numrin e familjearëve ku veçoi se familjet me dy kurorë do të përfitojë secila një apartament, ndërsa familjet që kanë shumë anëtar por në një hapësirë banese më të vogë se normalja, do të përfitojnë nga sekma që është parashikuar me ligj duke marrë hyrje më të mëdha.

Pjesë e bisedës me gazetarët Enea Meksi dhe Xhilda Kodi:

A ka përfunduar procesi i rivlerësimit në të gjitha bashkitë e prekura dhe a janë gati projektet?

Margariti: Ne kemi një listë me të gjitha dëmet dhe kategoritë. DS4 dhe DS5 janë nivelet më të dëmtuara. Ligji i posaçëm adreson zgjidhjen e problematikave që kanë këta persona të prekur nga tërmeti. Kompensimi llogaritet në persona brenda fasmiljes dhe pastaj në metër katror. Një familje që mund të jetë me 6 anëtar që ka jetuar deri në 60 metra katror, ajo tani futet në një hapësirë më të madhe deri në 100 metra katror. Ose një familje e cila ka pasur dy kurora do të ketë dy apartamente të ndryshme. Kemi 24+1 zona të cilat pas këtij procesi do të ketë një rifunksionim dhe infrastrukturë më të mirë. Do të parashikohen edhe ndarjet e zonave të banimit, fermat bujqësore apo blegtorale. Është një periudhë që ndjek disa plane, disa do të miratohen me 26 shkurt që pas saj hyn në fazën e rindërtimit si në Thumanë, Laç dhe Shijak, pastaj janë rastet e datës 10 dhe 11 mars. Do fillojnë të ndërtohen pas procesit të sistemimit të zonës së re. Në disa zona do të kemi rezultat shumë të afërt ndërsa në disa të tjera do të jetë graduale. Është parashikuar edhe organizimi i godinave të shkollave dhe qendrave shëndetësore që të mos jenë larg qendrave të banuara. Po flasim për strehim, kur flasim për formimin e një qendre urbane etj, janë elementë të një faze që mund të duken thjeshtë kantier ndërtimi por janë edhe krijimi i një modeli të ri të zhvillimit urban.

Shifra e donacioneve nga faqja që ka hapur qeveria është dinamike, shuma e arkëtuar deri në 24 orët e fundit është rreth 563 milionë. Kemi një përfshirje të grupeve të ndryshme donatorësh që janë edhe ata në një sistem dinamik në zona të caktuara. Ajo çfarë presim nga konferenca e donatorëve nuk është që të përmbush 100% nevojën ekonomike, por edhe për të treguar gjithë punën që kemi bërë dhe këtij plani aq të detajuar, bashkëpunimin e shumë institucioneve. Është një moment për të treguar edhe qasjen që ka pasur qeveria shqiptare në menaxhimin e situatës. Pretendojmë dhe presim që ndihmat të na asistojnë sidomos në fazën e parë.

Është hedhur ideja  e marrjes së arkitektëve të huaj, si do të procedohet?

Margariti: Është një formulë e ndjekur edhe herë të tjera në Shqipëri, është e njëjta formulë, kuptohet duhet të plotësojnë disa kritere, kemi pasur një interes të madh dhe nga të huajt përveç sipërmarrjeve vendase. Kemi pasur shqiptarë që kanë hartuar plane të mëparshme në qytete të ndryshme, i kemi thirrur për t’i rishikuar dhe shikuar se si mund të veprojmë. Kemi hyrë në proces ligjor për planet vendore, është përcaktuar një territori për ndërtimin edhe aty ku ndërtesat janë prishur por edhe zonat që do të ndërtohen enkas nga e para. Në Thumanë është parë zona më e afërt me zonën e banuar, tashmë janë futur të gjitha në proces, fundi i shkurtit dhe fillimi i marsit janë datat kur do të dorëzohen këto plane dhe më pas do të fillojë procesi i rindërtimit.

Cila është pjesa më e vështirë e punës që keni hasur?

Margariti: Është një punë voluminoze dhe një ligj krejtësisht i ri, por jemi një skuadër e koordinuar dhe bashkëpunuese mes disa institucioneve.

Disa familje janë ende në çadra dhe kanë ankeassa, disa thonë se nuk përfitojnë nga bonuset e qeverave, disa pretendojnë se nuk janë vlerësuar dëmet në banesat e tyre. Si qëndron e vërteta?

Margariti: Ata kanë qëndruar në çadra që nga momentet e para se nuk kanë dashur të largohen nga shtëpitë pranë të cilave kanë të lidhur jetën ku përfshihen edhe kafshët shtëpiake apo tokat. Në disa zona nuk do kemi grupim të banesave individuale por do të kemi rikonstruksion sepse jo të gjitha ndërtimet janë bërë në zonat e gabuara.

A do të mbyllet brenda këtij viti gjithë procesi ashtu sikurse është premtuar në ditët e para pas tragjedisë?

Margariti: Kjo ka qenë sfida jonë, ky ka qenë premtimi. Jemi totalisht Brenda afateve për ta arritur këtë objektiv,

Marrë nga Faxweb.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike elva margariti komiteti i rindertimit elva margariti komiteti i rindertimit

Sondazh

Poll
Politike 12 Shkurt 2020, 19:25

Miratohet ligji për ndryshimet në Kushtetuese

TIRANË- Kuvendi i Shqipërisë votoi mbrëmjen e sotme pas një seance të gjatë ndryshimet ligjore për mënyrën se si do të betohen anëtarët e Gjykatës Kushtetu...

Politike 12 Shkurt 2020, 19:08

TIRANË– Sekretari i Përgjithshëm në Partisë Demokratike Gazmend Bardhi kërkon sërish llogari nga kryeministri Edi Rama dhe vëllai i tij Olsi Rama, në lidhj...

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari