LIVE UPDATES

gjkko

Aktualitet 19 Shkurt 2020, 18:23

TIRANË– Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri do të rikthehet sërish para togave të zeza, 6 muaj pasi Gjykata e Krimeve të Rënda e shpalli fajtor për “sh...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa angleze, GJKKO dënon me 2 vite burg prokurorin Spartak Çoçoli, “Taku - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa angleze, GJKKO dënon me 2 vite burg prokurorin Spartak Çoçoli, “Taku

9 Shtator 2020, 17:49 Nga DOSJA
100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa

GJIROKASTËR– Gjykata e Korrupsionit dhe e Krimit të Organizuar ose e njohur ndryshe si GJKKO, ka dënuar me dy vite burg prokuroriun Spartak Çoçoli, i cili akuzohej për veprën penale “korupsion pasiv”. Dënimi me dy vjet burgim u konvertua nga gjykata në 4 vjet qëndrim shërbim prove. Gazetari Elton Qyno ka zbuluar detaje nga dosja e plotë hetimore,  lidhur me arsyet e prangosjes së hetuesit, i cili tentoi që të lironte nga “sekuestro” një mjet të blinduar me targa angleze dhe pa letra.

Pas dhënies së dënimit, trupa gjykuese ka vendosur edhe konfiskimin e 100 eurove ndaj prokurorit Çoçoli, i cili ka deklaruar se paratë i kishte fituar vetë. Të dënuar bashkë me prokurorin ishin miku i tij Ernest Doro, i cili u dënua me 1 vit burgim që u konvertua në 2 vjet shërbim prove. Po ashtu i njëjti dënim është dhënë edhe për të pandehurin tjetër, Ervin Hysaj.

Hetimi për prokurorin ka nisur që më 14 janar të vitit të shkuar, pasi më 24 dhjetor 2018 Ernest Duro, nga Këlcyra ka bërë një kallëzim penal për “kanosje me armë zjarri” nga një person i paidentifikuar, i cili kishte në përdorim një automjet tip “Benz” me targa angleze LPS 54 YR. Sapo çështja është regjistruar nga Policia, kallëzimi është përcjellë në prokurorinë e Gjirokastrës, ku dosja është administruar nga prokurori Spartak Çoçoli. Gjatë hetimeve të kryera rezultoi se personi që kishte kërcënuar me armë zjarri Ernest Duron ishte Ervin Hysaj. Të dy gjatë kohës që Prokuroria hetonte, kishin biseduar me njëri-tjetrin për “mbylljen” e hesapeve, në mënyrë që Hysaj të merrte pas makinën e tij. Por biseda e datës 14 janar ishte ajo që “”fundosi” prokurorin, pasi të dy të rinjtë po planifikonin që t’i ofronin para në këmbim të mbylljes së dosjes penale.

Më pas të dyja palët kanë rënë dakord për mbylljen e dosjes, në mënyrë që Ervin Hysaj të merrte përsëri makinën, që i ishte sekuestruar në funksion të këtij kallëzimi penal. Për ta nxjerrë makinën, Ervin Hysa, ka bërë përpjekje për të gjetur shumën prej 100 euro me insistim. Ka rezultuar se 60 euro ia ka dërguar e dashura dhe 50 euro i kishte vetë. Pasi ka siguruar paratë ia ka dhënë bashkëpunëtorit të tij Ernest Duro, me qëllim që ai t’ia jepte prokurorit. Kjo pasi pasi Duro e njihte prokurorin me anë të një personi të tretë, madje kishte krijuar edhe marrëdhënie miqësore me të duke i vendosur edhe nofkën “Taku”.

Pasi ka marrë shumën në euro, prokurori Spartak Çoçoli ka urdhëruar kthimin e makinës me targa angleze tek pronari Ervin Hysaj, pa e verifikuar në asnjë moment se në pronësi të kujt ishte mjeti. Megjithatë makina është ende e bllokuar në Polici.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet denohet spartak çoçoli gjkko spartak cocoli denohet spartak çoçoli gjkko spartak cocoli

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari